CULTURAL HISTORIC

PRESERVATION

    (Telefax  817-7450)

7472- James Francis, Director/Historian

 

7470- Gabe Paul

 

7471- Chris Sockalexis,THPO        

 

7476- Carol Dana

 

7477- Erlinda Mesa

 

7471- Josh Woodbury

 

 

MUSEUM

 

827-4153- James Neptune

        

           

 

DAYCARE  CENTER

 

7461/7462- Naomi Neptune, Family Support Specialist

 

 

DOMESTIC VIOLENCE PROGRAM

24 Hour Crisis Hot Line

631-4886

817-3165x4- Tonia Dana, DV/SA Service Coordinator

817-3165x7– Patricia Graffam, DV/SA Advocate

 

 

EDUCATION/CAREER SERVICES

      (Telefax  817-7369)

7348- Candi Ewer, Director

 

7345- Carlene Miller, Lrn. Ctr.

 

 

FINANCE  DEPARTMENT

  Dan Nelson Fax:  817-7305

Finance Fax: 817-7309

7317- Dan Nelson, Director

 

7302- Nick Francis-I.T.

 

7310- Luke, Computer Tech.

 

7311- Angie Brown,Trust Fund

 

7313- Cindi Marley-Acct. Tech

 

7314- Edwina Mitchell – A/P

 

7315- Vivian Barlow,Payroll

 

7318- Susan Thompson

 

 

 

FITNESS  CENTER

 

7356Paul Dow

 

 

GRANTS & CONTRACTS

     (Telefax  827-1139)

7352- Brenda Fields, Director

 

7301- Diana Love-Secretary

745-7647- Tim Walton, Tribal Planner

HOUSING  DEPARTMENT 

  (Telefax  817-7384)

7372- Mike Bush

 

7370- Cynthia LeMay,Recpt.

 

7371- Sonya Easley

 

7375- Andy Sockbeson, Maintenance    

 

7374- Martin Neptune, Procurement Officer

 

7303- Lisa Pardilla, ROSS

 

 

HUMAN RESOURCES

     (Telefax 817-7463)

7306- June Sapiel, Human Resources Specialist

 

 

 

HUMAN SERVICES/SOCIAL SERVICES

   (Telefax 817-7490)

7493- Sonya LaCoute-Dana, Director

 

7492- Natasha Charley, Sec.       

 

7496- Erlene Paul

 

7497- Debi Francis, Asst Director

 

7495- Sandra Smith

 

7491- Clarice Chavaree, G.A.

 

7402- Senior Kitchen

 

 

 

INDIAN HEALTH SERVICES

     (Telefax  817-7459)

(Medical Records 817-7453)

7440- Jill MacDougall,Director

 

7404- Nicole Hines

 

7400- Naya Mitchell

 

7403- Patty Martin

 

7406- Conference Room

 

7408- Phillip Attean

 

7412- Sue Neptune, Records

 

7415- April Ewer/Julie Dow 

 

7416- Patrick Almenas

 

7417- Merla Roy, Lab Tech

 

7419- Paul Flagg, Pharmacy

 

7420- Andrea Mietkiewicz, Nurse

 

7426- Abbey McCarthy

 

7430- Eve Dunham

7433- Margo Downing, Nurse

 

7441- Shannon Sapiel 

 

I.H.S. BILLING

 

 

7410- Samantha Williams

 

7428- Lisa Mitchell

 

I.H.S  COUNSELORS

7411- Counseling Secretary

 

7422- Marie Mitchell

 

7423- Counseling Intern

 

7424- Elizabeth McConnon

 

7425- Dale Lolar

 

 

WABANAKI MAINE FAMILIES

 

7401- Minquansis Sapiel

 

 

I.H.S. DENTAL

7429- Edith Mitchell, Dental Assistant

 

 

CHILD SUPPORT/SOCIAL SERVICES

        Must Dial 817

    (Telefax 817-3166)

3164- Sonya Lacoute, Director

 

3167- Jennifer Galipeau

 

3169- Mali Dana

 

3168- Resource Room

 

3170- Andrew Dana, Business Mgr              

 

 

LEGAL DEPARTMENT

      (Telefax-817-7463)

7324- Mark Chavaree - Legal

 

7343- Catha Lewey-Office Mgr

 

 

 

MAINTENANCE/PUBLIC  WORKS

 

7320- David Pardilla, Director

 

7321- Chris “Charlie” Francis

 

7323 - Frank Loring Jr.

            Rick Nicola
            Mark Fields 

           James Pardilla

            Ken Paul

 

PUBLIC  WORKS

 7323- Calvin Francis

            Justin Francis

          

 

NATURAL RESOURCES

7330- John Banks, Director

 

7331- Yvonne Francis-Ferland, Administrative Secretary

 

7326- Rhonda Daigle-Water

 

7332- Fish / Field Asst.

 

7335- David Almenas, Forest Techs

           Ron Bear, Forest Techs.        

 

7337- Dennis Stevens, Forester

 

7339- Russ Roy, Forest Mgr.

 

7340- Bill Thompson – Air Quality

 

7341- Binke Wang, GIS

 

7360- Angela Reed, Water

 

7361- Dan Kusnierz, Wtr Mgr.

 

7363- Kristin Peet, Biologist

 

7377- Dan McCaw, Fish Passage Specialist

 

7381- Jason Mitchell, Water

 

7382- Jan Paul, Water

 

7395- Tim Gould, Warden Supervisor

 

7392- Troy Francis, Warden

 

7365- Nick Sapiel Conference Room          

RIVER RESTORATION

 

7362- Cheryl Daigle

 

                       

 

        

PUBLIC SAFETY

(Telefax: 817-7485)

Emergency  827-7188

 

817-7358 Dispatch

 

7358- Bob Bryant,Police Chief

 

7390/91/99- Patrol Rooms

 

7394- Michael Socoby

 

7396- Reserve Officers    

 

 

TREATMENT  PLANT

  (Telefax  827-7609)

7385- Ralph Nicola

 7385- Jason Sockbeson

 

TRIBAL  COURT

  (Telefax  827-9129)

 

7328- Lisa Morin, Director

 

7342- Donna Brown-Wellness

                              Court Officer

 

7327- Rhonda Decontie       

        

 

TRUST  SERVICES

 (Telefax  827-6322)

 

7378- Carole Binette-Director

 

7338 / 7383- Millie Paul-Sec.   

 

7379- Sparky Clark Land Coor.

 

 

YOUTH PROGRAM

 

7355- Andrea Sockabasin

 

7357- Youth Program Main #

 

 

 

 Phone Directory

 

The area code is "207", and the exchange is "817" for all 4 digit extensions listed. 

i.e. (207) 817-7349

 

CHIEF/COUNCIL

 (Telefax  817-7482 or 827-6042)

 

7350- Kirk Francis, Chief

 

7308- Bill Thompson, Vice Chief

827-0392- Wayne T.Mitchell, Tribal Represntative

 

7349- Mary Settles, Exec Secretary

 

TRIBAL CLERK’S  OFFICE

(Telefax  827-1136)

7351- Linda Socoby


7319
– Faye Lawson

 

Penobscot Nation:

(207) 827-7776

P.I.N.E./F.P.I

(Telefax  827-4400)

817-7307

 

 

HIGH STAKES BINGO

Toll Free 800-255-1293

827-7750

 

 

INDIAN ISLAND SCHOOL

(Telefax 827-3599)

827-4285

 

EUNICE BAUMANN ASSISTED LIVING CENTER

 827-0968- Robyn Sockbeson

  

 

Toll Free:

1-877-736-6272